Bir mağazaya girdiğimizi ve bir kazak alacağımızı düşünelim. Mağazaya ilk ziyaretinizde, marka ismini biliyor ya da hiç duymamış olabilirsiniz. Mağaza içerisindeki dekorasyon, kazakların olduğu reyonun düzeni, kazaklar ve diğer ürünlerin birbirleriyle nasıl durduğu, mağazadaki görevlinin sizlere nasıl yardım ettiği, kasadaki ödeme kolaylığı ve tabi ki aldığınız kazağın kalitesi. Bu bileşenlerin tamamı müşterilerin memnuniyetini etkileyen faktörlerdir ve bu sistem web siteleri için de aynı.

 Bir ziyaretçi tıpkı mağazada olduğu gibi marka isminizi biliyor ve ilk deneyimini yaşayacak olabilir ya da avm içerisinde gezerken rastgele bir mağazaya girmek gibi sadece internette gezerken karşılaşmış olabilir. Ziyaretçi siteye girdiği an itibariyle onun hizmetlere veya ürünlere en kolay ulaşımını sağlamalı, tasarımınızla dikkat çekici olmalısınız. Ödeme yaparken ona kolaylık sağlamalı, canlı destek ile bir sorunu ya da görüşü olduğunda zaman kaybetmeden ilgilenmelisiniz. İyi bir web tasarımı, ziyaretçi için iyi bir kullanıcı deneyimi sunmalıdır. Sitenin web tasarımı hazırlanırken kullanıcı deneyimi göz önüne alınmalı, dikkat çekici olduğu kadar kullanıcının işini hızlı ve kolay şekilde halledebilmesini sağlamalısınız. Kullanıcı deneyimi kısa tanımıyla kullanıcının perspektifinden sitenin incelenmesi, olası zorlukların engellenmesi, ürün ve hizmet sunumunun etkili yolla ziyaretçiye verilmesidir.

Kullanıcı deneyimine odaklanan web tasarımlar hazırlanabilmesi için öncelikle kitlemizin iyi seçilmesi gerekmektedir. Kitle tanımlandıktan sonra onlara en uygun ve dikkatlerini çekecek tasarım hazırlanmalı ve bu işlem yapılırken aynı hedef kitledeki var olan müşterilerin davranışları incelenmelidir. Kullanıcı deneyiminin yüksek olduğu sitelerde, tasarım kadar işlevsellik de önemlidir. Önceliklerimizden biri iletişim kutuları, telefon ve sosyal medya bağlantıları ve formlar olmalıdır. Kullanıcı web sitesine sahip olan firma ya da kişiye ne kadar hızlı ulaşabilirse ziyaretçiyi ikna etme, ürün satabilme veya hizmeti sunabilme ihtimalimiz o kadar artmaktadır.

Ayrıca kullanıcı deneyimine göre hazırlanmış web tasarımlar, ziyaretçinin bir daha gelmesini ve yeniden pazarlama ihtimalimizi arttırmaktadır. Fakat bunlardan da önemli bir getirisi vardır, bütün pazarlama yöntemleri içerisinde en etkilisi ürün veya hizmetin bir müşteri tarafından başka bir potansiyel müşteriye bahsedilmesidir. Bu verilen tavsiye birçok yüksek bütçeli pazarlama yönteminden daha etkilidir. Bu tavsiye sisteminin oluşabilmesi için tıpkı kazak aldığınız mağazada ürünlerin müşterinin en kolay alım yapacağı biçimde yerleştirilmesi, yüksek müşteri hizmetleri anlayışı benimsenmesi ve her detayın düşünülmesi gibi web sitesi tasarımlarına da yansıtmalıyız. Bu sayede iyi bir web tasarımı ile göze hitap etme işlemini, müşteriye zaman kazandırarak ve akılda kalacak kadar düzgün bir şekilde yapmış olacaksınız. Bu da sadece yeni ziyaretçimizin alım yapmasını değil, tekrar gelmesini, sadık müşteri olmasını ve hatta oluşturulması gereken tavsiye sistemi ile potansiyel müşterileri de web sitenize ziyaretçi olarak getirmeyi sağlayacaktır.

Kısaca özetlemek gerekirse kullanıcı deneyimi ve web tasarım birbirinden ayrılmaz parçalardır ve birbirlerini beslerler. Web tasarımın kullanıcı deneyimine göre hazırlanmış olması ziyaretçilerimizin devamlı web sitemize girmesinin sağlarken iyi kullanıcı deneyimi de memnun kalmalarını, bu memnuniyetten dolayı yeniden ziyaret etmelerini, hizmet ya da ürün talep etmelerini ve bu kullanıcı memnuniyetini potansiyel ziyaretçilere ulaştırarak daha fazla trafik almanızı sağlar.

Yazar

Zeynep Kaygun

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir