Sosyal medyanın gücü her geçen gün daha da artmaktadır. Artık ürün seçimlerimiz ya da gitmek istediğimiz otelleri sosyal medya üzerinden gördüğümüz reklamlar ile belirliyoruz. Sosyal medya dünyası hayalimizin bile alamayacağı büyüklükte kitle ve bu kitlelerin verilerini içermekte. İnsanlar günlerinin çoğunu sosyal medyada geçiriyor, televizyon ve radyo gibi geleneksel reklam pazarlarının ise potansiyel müşteriye ulaşma ve harekete geçirme gücü giderek zayıflıyor. Bu durumda pazarlama yöntemleri arasında sosyal medya reklamları güzel bir yardımcı araç olarak ortaya çıkıyor.

Sosyal medyada reklam vermenin avantajları nelerdir?

  1. Sosyal medya ile büyük kitlelere ulaşabilmek

Geleneksel pazarlama yolları ile karşılaştırıldığında sosyal medyanın ulaşabildiğin insan sayısı ortada.  Az önce de bahsettiğimiz gibi geleneksel pazarlama yöntemleri gücünü kaybediyor ve artık eskisi kadar büyük kitlelere hitap edemeyebiliyor. Sosyal medya ise oldukça büyük bir havuz ve hepimiz bu havuzun içindeyiz. Müşterilerimiz de bu havuzda ulaşılmayı ve harekete geçirici bir eylem görmeyi bekliyor olabilir. Sosyal medya üzerinden her yaştan, her lokasyondan ve her ekonomiden potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz. Her birine ulaşabileceğiniz gibi kendi hedef kitlenizi belirleyerek dikkatini çekebileceğiniz bir kitleye ulaşarak etkili bir reklam stratejisi oluşturabilirsiniz. Hedefleme sayesinde ürününüze ya da hizmetinize ilgi duymayacak bir kitlere erişmek için ücret ödemenize gerek kalmıyor. Direkt olarak size ilgi duyabilecek ve etkileşim yaratabileceğiniz kitleye ulaşmış oluyorsunuz. Bu da sosyal medya reklamlarını geleneksel pazarlama yollarından ayıran belirleyici özelliklerden.

  • Sosyal medya aracılığıyla veri toplayabilmek

Sosyal medya üzerinden verilen reklamların en büyük artılarından biri de potansiyel müşterilerimizin izni olması durumunda, onlara ait isim-soy isim, e-mail adresi ve telefon numarası gibi, satış yapmak adına oldukça önemli olan ve müşteriyle direkt irtibata geçmeyi sağlayabilecek verilerin toplanmasıdır. Bu veriler iyi değerlendirildiğinde, satışları ciddi oranda arttırdığı görülmektedir. Bunun yanında bu veriler sayesinde yeniden pazarlama reklamlarının aktif hale gelebilmesi mümkündür. Yeniden pazarlama reklamları ise müşteriye zaten gördüğü hizmet ya da ürünü hatırlatmak ve ilk alım sürecinde kararsız kalındı ise ya da negatif sonuçla bittiyse, bunu tekrar onlara sorgulatarak müşteri satın alma sürecine etki etmektir. Yeniden pazarlamanın oldukça pozitif sonuçlar doğurduğu çoğu firma tarafından bilinmektedir ve bu yüzden de oldukça sık kullanılan bir pazarlama yöntemidir.

  • Sosyal medya reklamlarının her bütçeye uygun olması

Sosyal medya reklamcılığının bir diğer artısı da kendi bütçenizi oluşturabilmeniz. Çok büyük sermayeleriniz olmadan da sosyal medya reklamcılığından faydalanmaya başlayabilirsiniz. Tabi her zaman olduğu gibi bu düşük bütçeyi verimli hale getirebilmek adına profesyonel ve bu işin püf noktalarını bilen birinden sosyal medya uzmanından yardım almak oldukça önemlidir. Bundan sadece birkaç yıl önce televizyon reklamları sektörün can damarıydı, fakat televizyon reklamları her bütçeye uygun değildi. Hala daha önemli etkisi olmasına rağmen, televizyon reklamları sosyal medya dünyası tarafından tahtından edilmiştir. Üstelik bu kocaman ve renkli sosyal medya dünyadsında daha düşük bütçelere reklam verebiliyor, kampanyalarınızın harcamalarına anında müdahale edebiliyorsunuz. Ayrıca burada en küçük firmalardan, holdinglere kadar herkesin satış yapabileceği bir kitle olduğunu da söylemiştik.

  • Sosyal medya etkileşimlerinin daha güvenilir ve hızlı olması

Dünyanın bir ucunda gelişen olaylar 5 dakika içerisinde size ulaşabiliyor. Bir kişinin yapmış olduğu bir paylaşım dakikalar içerisinde binlerce insan tarafından beğenilebiliyor. Aynı zamanda çok güçlü bir network oluşturma imkânı veren sosyal medyada tüm etkileşimler saniyeler içerisinde gerçekleşiyor. Siz daha algılayamadan karşınıza çıkan reklama tıklayıp gezmeye başlıyorsunuz bile. Dikkat çeken ve renkli reklamlara tıklamamak çoğu zaman imkânsıza yakın oluyor. Bu hızlı etkileşimlerin belki de en büyük faydası her şeyin gerçekçi olması. Ürün veya hizmetler adına gelen beğeniler ya da olumlu yorumlar hep birinci ağızdan. Bu da pazarlamadaki en önemli ilke olan, kişiye yakın gelen 3. Kişi tarafından yapılan tavsiyelerin etkisini ortaya çıkartıyor. Kişiler gerçek ve 3. taraf tarafından yapılan yorumları oldukça samimi buluyor ve tüketimlerini buna göre belirliyorlar. Aynı zamanda paylaş butonları ile kullandıkları ve beğendikleri ürünü tavsiye edebiliyorlar. Bunun da yanında reklamı çıkarılan ve beğeni ya da yorum alınan ürün, beğenen kişinin takipçilerine de görünür hale geliyor ve etkileşim yükseliyor.

Bahsedilen tüm bu artılar değerlendirildiğinde, neredeyse tüm firma ve kişilerin sosyal medya reklamlarını neden tercih ettiği çok daha anlaşılır hale geliyor. Bu değerlendirme sonucunda eğer siz de sosyal medya reklamlarından faydalanmak ve günden güne etkileşim, satış ve marka bilinirliğinizin artmasını istiyorsanız; işinde tecrübeli ve sizi zarar ettirmeyecek, marka imajınızı ve finansal durumunuzu pozitif yönde etkileyecek bir sosyal medya uzmanı ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Yazar

Zeynep Kaygun

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir