Mailing nedir?

Mailing firmaların hedef kitlelerine ulaşmalarını sağlayan etkili ve uygun fiyatlı bir pazarlama yoludur.

Mailing yapılmadan önce mail listesi ve atılacak mail tasarımı dikkatlice hazırlanmalıdır. Mail yolu ile hedef kitleye ulaşılacağı için atılan mail anlaşılır, dikkat çekici ve iyi bir dizayna sahip olmalıdır. Müşterilerin ilgisini çeken mailler ve doğru kitleye doğru biçimde hazırlanarak yollanan maillerde geri dönüş çok daha verimli olacaktır. Kötü planlanan ve gönderilen bir mail ise sizlerin müşteri kaybetmesine veya müşteride kötü bir izlenim yaratmaya sebep olabilir.

Mailing yani toplu e-posta gönderiminde sürekli ve kararlı olunmalıdır ancak aynı zamanda mail listenizdeki müşteriyi boğmamalı ve firmanıza dair kötü bir fikir edinmesine izin vermemelisiniz. Düzenli ve verimli bir şekilde e-posta atarak hedefinizdeki kişinin dikkatini çekebilir, ilgi alanı içerisindeyse iletişime geçmesini kolaylaştırabilir ya da şu an ilgilenmiyorsa bile gelecekte firma adınızın müşterinin aklıda kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Kitlenizi doğru tanımanız ve buna uygun mail yollamanız bu işlemin çok daha etkili olmasını sağlayacaktır. Ayrıca Mailing için kitleden izin alınmalıdır, aksi takdirde attığınız mailler spam kutusuna düşecektir ve marka imajınız zedelenecektir.

Mail hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir? 

 • İçerik hazırlanırken sadece görsel ya da sadece yazı olmamalı, dengeli bir metin oluşturulmalıdır
 • İmla kurallarına, büyük küçük harf doğru kullanımına ve noktalama işaretlerine dikkat edilmelidir.
 • !!! /// *** +++ — gibi karakterleri sık sık kullanılmamalıdır.
 • Mail hazırlanırken tek renk ya da fazla canlı renkler kullanılmamalıdır. Dikkat çekici ama göz yormayan bir içerik oluşturulmalıdır.
 • Sürekli linkler vererek ziyaretçiyi yönlendirmeyiniz. Gerekmedikçe kullanmayınız.
 • Dünyada ve ülkenizde kara listeye alınmış kelimeleri kullanmayın, (cinsellik, ilaç, mortgage gibi kelimeler vb)
 • Firma adı ya da kendi adınızı en baştan belirtiniz.
 • Attığınız mailin içeriğinin bit konusu olması ve bunun yanında slogan ve etkileyici cümlelerin kullanılması mail sistemini daha verimli hale getirecektir.
 • İzinsiz olarak hiçbir mail adresine e-bülten göndermeyin.
 • Kullanıcıların mail alımını istememeleri halinde, bunu size belirtecekleri bir buton veya bilgilendirme texti koyun. (üyelikten ayrıl gibi)
 • Bir marka tarafından hedef kitleye gönderilecek olan mesaj alıcı açısından bir fırsat içermelidir. Bu fırsat oldukça açık aktarılmalıdır.
 • Atacağınız mailde kampanya, fırsat var ise zamanlama daha da önemlidir. Bunun yanında araştırmalar bazı saatlerde insanların mailleri daha fazla kontrol ettiğini söylüyor. Buna dikkat ederek bir zaman çizelgesi oluşturulabilir.

Mailing Sistemi Nasıl Çalışır?

Mailing genelde bir e-posta sunucusu yardımıyla gönderilir. Bu sunucular sayesinde hedef kitlenizdeki yüzlerce insana aynı anda binlerce mail gönderebilirsiniz. Bu sistemlerde sizler için otomatik liste oluşturulabileceği gibi kendi verileriniz ile de listeyi oluşturabilir ve hedef kitlenize kolayca ulaşabilirsiniz.

Yazar

Zeynep Kaygun

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir