Öncelikle Seo nedir sorusunun cevabını kısaca vererek yazımıza başlayalım. Seo yani arama motoru optimizasyonu, web sitenizin performansını yükseltmeye yönelik yapılan, detaylı, hata giderme ve optimize etmeye dayalı çalışmaların tümüdür. Web sitesinin arama motorlarının kurallarına uygun hale gelmesini ve bunun sonucunda arama motoru sonufçlarında daha iyi konuma gelerek web sitesi trafiğini arttırmayı amaçlar.

Seo Çalışması fiyatları neden değişkendir?

Öncelikle Seo çalışmalarının bir kerelik değil, uzun vadeli çalışmalar olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ne kadar zaman harcanır ve özen gösterilirse o kadar iyi sonuçlar vermektedir. Fiyatların değişkenliği de aslında bu çalışmalara ne kadar zaman harcanacağı ve ne kadar detaya inileceği ile ilgilidir. Bazı müşteriler sadece web sitesi hatalarının giderileceği çalışmalar talep ederken, bazıları içerik yönetimi gibi uzun vadede yapılması gereken işleri de istemektedir. Bunun yanında yapılan Seo çalışmaları site içi ve site dışı olarak da ayrılmaktadır. Bu çalışmalar web sitesi sahibinin isteği doğrultusunda oluşan strateji ile belirlenmektedir. Seo çalışmaları oldukça kapsamlı ve alt dallara ayrılmış çalışmalar olduğu için, her eklenen ya da çıkarılan madde ve müşterinin talebi fiyatları etkilemektedir, bu yüzden de Seo çalışması fiyatları değişkenlik göstermektedir.

Peki, Seo çalışması fiyatları nasıl belirlenir?

Seo çalışması fiyatlarının değişken olduğunu ve bunun sebebinin birçok etkene bağlı olduğunu söylemiştik. Bu etkenlerden bazıları; harcanan zaman ve çalışmanın ne kadar detaylı yapılacağı iken, bunların yanında anahtar kelime ve kelimenin aranma hacmi için girilen rekabetin yoğunluğu, çalışmanın daha etkili olması için gereken anahtar kelime sayısı gibi etkenlerde Seo çalışması fiyatlarını etkilemektedir. Ayrıca müşterinin belirlediği süre, yani yapılacak çalışmanın yoğunluğu da ücret belirlemesinde role sahiptir. Yine farklı bir etken olan içerik yönetiminde, sitenin yükselmesi için belirlenen yazıların ajans tarafından yazılması fiyatı değiştirmektedir. Web sitenizin performansının fark yaratmasını sağlayacak diğer etken ise Seo Uzmanı’nın tecrübesi ve profesyonelliğidir. Güvenilir ve titiz çalışma prensipleri olan, özellikle işin püf noktalarını bilen biri ile çalışmak web sitenizin trafiği için ve maliyet için oldukça önemlidir. Seo çalışmaları bütününe bakıldığında her şey en az bir diğeri kadar önemlidir ve bu yüzden her etkenin fiyat belirlemedeki rolü de neredeyse eş değerdir. Seo çalışmalarını bir bütün olarak ele alan ve web sitenizin trafiğinin artması için çalışmaları oldukça detaylı ve her bir konu üzerine yoğunlaşarak yapan bir Seo Ajansı ile çalışmalısınız. Bu firmalar değişken teklifler sunmaktadır, fakat önemli olan verilen bu fiyatların karşılığını görebilmektir. Çok daha uygun fiyatlara sunulan bazı Seo çalışmalarının anlık trafik artışına sebep olduğu fakat kısa sürede bu trafiği tamamen kaybettiği çoğu zaman şahit olduğumuz bir olaydır. Yüksek performansta olduğu görülmüştür. Yüksek gelebilen fiyatlardaki çalışmaların ise zamanla trafiğe etki ettiği ve bu trafiğin düşmediği, giderek web sitesinin yükseldiği ve doğal olarak geri dönüşlerin firma ya da kişi için çok daha yüksek performansta olduğu görülmüştür. Bu sebeple, fiyatlar incelenirken Seo Ajanslarının vadetmiş oldukları çalışmaya ve bu çalışmaların geri dönüşünün web sitesi için nasıl olacağına bakılmalıdır.

Yazar

Zeynep Kaygun

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir