SEO (Search Engine Optimization), yani arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin arama motorlarında yükselmesini hedefleyen detayların tümüdür. Bu çalışmalar araştırma ve iyi analizler sonucunda yapılması gereken çalışmalardır. Seo çalışmaları, potansiyel müşterilerin sitenizi daha hızlı ulaşabilmesini ve var olan müşterilerin de daha fazla dönüşüm yapmasını sağlar. Bu yüzden oldukça önem verilmesi gereken ve markanıza ya da kendi şahsınıza doğrudan kar ve bilinirlik kazandıran işlemlerdir.

Değişen ve modernleşen dünyada tüm sektörlerdeki hizmetler ve ürünler dijital dünyanın bir parçası oldu. Dijital dünyada kendini gösteremeyen markaların bu yoğun rekabette hayatta kalabilmesi büyük şans olur. Bu rekabet ortamı web sitelerine de yansımış durumda. En iyi web sitelerine sahip olmak ve onların optimizasyonunu sağlamak rakipler arasında büyük fark yaratıyor.

Seo çalışması oldukça detaylı yapılmalıdır, bu detaylandırmalar öncelikle web sitenizin amacının belirlenmesi ile başlar. Satış odaklı bir e-ticaret sitesi ve blog sitesinin seo uygulamaları birbirinden farklı olmalıdır. Seo daha çok arama motorlarına, sitenin hatalarını gidererek ve en iyi halini sunarak verdiğimiz izlenimdir. Arama motorları sitemize girdiğinde ve incelediğinde ne kadar optimize olmuş bir web sitesi görürse, arama motorları sonuçlarında sayfa önceliğini kazanmış oluyoruz. Arama motorları sonuçlarında üstlere yükselmek de doğal olarak sitenizin trafiğini ve dönüşümlerini arttırıyor.

Seo çalışmaları bir marka ya da kişi için en verimli çalışmalardan biridir. Maliyeti çok daha uygundur ve geri dönüşü uzun süre etkilidir. Ayrıca doğal bir şekilde arama motorlarında üst sıralarda olmak markanızın imajını da oldukça iyi yönde etkiler. Bu işlemler yapılırken genelde Google’ın bir web sitesinden beklentileri ve kuralları temel alınarak site optimize edilir. Google bu kuralların ne kadarına uyulduğunu inceleyerek siteye bir seo puanı verir ve bu da sitenizin arama motoru sonuçlarındaki konumunu belirler.

Arma motoru optimizasyonu yapılması firmanızın imajı, bilinirliği ve maddi getirisini oldukça etkilediği için bu işlemler aksatılmamalı, düzen ve istikrar ile uygulanmalıdır. Bu işlemlerin tümü için de Seo Ajanslarından danışmanlık hizmeti alınması, işinizi riske atmadan yapmanızı ve iş dünyasındaki değerli zamanı daha da verimli hale getirmenizi sağlar.

Yazar

Zeynep Kaygun

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir