Blog Yazılarımız

Web Sitelerinde Görsel Optimizasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Web Sitelerinde Görsel Optimizasyon Neden Yapılmalıdır?

Bir web sitesi için önemli olan faktörlerden biri de görsel optimizasyonudur. Görselleri optimize edilmesi hem masaüstü seo hem de mobil seo için oldukça önemlidir. Kimi zaman sitenize çok uyumlu olduğunuz bir görseli eklediğinizde siteyi yavaşlatabilir, kaliteyi düşürebilirsiniz. Ya da negatif yönde etkilemese bile, seo için puan getirmeyen bir görseli de web sitenizde görmek istemezsiniz. Seo için her konuda çok detaylı davranmamız gerektiğini biliyoruz, bunlardan biri de görseller ve bu konuyu farklı başlıkları ile yazımızda inceleyeceğiz.

Web Sitesine Uygun Görsel Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle görselin sayfa konusu ile uyumlu olması ve bütünlük sağlaması önemlidir. Görsel konuyu yansıtmalı ve desteklemelidir. Bu sayede web sayfanız ziyaretçi için daha verimli bir hale gelecektir. Ayrıca görselin mobil uyumlu olmasına da baştan dikkat etmeliyiz, böylece daha sonra değiştirilmesine gerek kalmayacaktır. Bunun yanında web sitenizin tamamı göz önünde bulundurularak iyice taranmalı, aynı görselin site içerisinde tekrar edilmesinden kaçınılmalıdır.

Görsel seçimi kadar konumlandırılması ve boyutu da önemlidir. Kullanıcı deneyiminin daha iyi hale gelmesi adına görsel boyutlandırılması net şekilde görülebilir ve iyi biçimlendirilmiş şekilde olmalıdır. Mobil ve masaüstü kullanımında sayfanın tümünü kaplayan ya da çok küçük olan görsellerin kullanılması kullanıcılar için kötü bir görüntü oluşturacaktır. Aynı şekilde düşük kaliteli ve piksel piksel bir görüntü görmek de ziyaretçi için kötü bir deneyim oluşturacaktır ve bunun oluşmasını istemeyiz.

Görselin SEO Uyumlu Olması İçin Gereken Kriterler Nelerdir?

Sitenize uygun, içeriğinizi destekleyen ve kaliteli bir görsel seçtiniz ya da oluşturdunuz, sırada görselin seo uyumlu olması web sitenizin arama motorları için puanını yükseltmek var.

SEO Uyumlu Dosya Adı Seçimi: Öncelikle görsel web sayfanıza yüklenmeden önce, bilgisayarınıza kaydettiğiniz dosya adına dikkat etmelisiniz. Dosya adı ingilizce olmayan karakterlerden temizlenmeli, noktalama işaretleri ve anlamı olmayan sayılardan kaçınılmalıdır. Ayrıca dosya adı seçimi de web sayfası içerisindeki metni ve sayfa başlığını desteklemelidir. Örneğin o içerik için kullanılan anahtar kelimeler, e-ticaret sitesi ise ve çok uzun değilse ürün adı gibi dosya adı seçimleri yararlı olacaktır. Url kontrollerinin yapılması ve dosya adı seçimindeki kuralların burada da uygulanması web sitenizin seo puanı için oldukça faydalı olacaktır.

Alternatif Metin: Bir diğer konu da alternatif metindir. Görsel web sayfasına eklenirken alternatif metin ile görselin ne anlatmak istediği arama motoruna yansıtılabilmeli, sayfa içeriği alternatif metinle desteklenebilmelidir.

Görsellerin Sıkıştırılması: Seo uyumlu bir web sitesi için görsellerin sıkıştırılması da oldukça önemlidir. Seo kriterleri ortalama 100kb üzeri görselleri tavsiye etmez, bu durum bazı zorunlu görseller için görmezden gelinebilir fakat site görsellerini optimize ederken var olan tüm görseller analiz edilmeli ve mümkünse hepsi sıkıştırılmalıdır. Sıkıştırma işlemi online birkaç site ile yapılabildiği gibi , wordpress ile yönetilen bir web sitesi ise eklentilerle de toplu olarak yapılabilmektedir.

Sitenizdeki logo görseli, slider görseli, sayfa içerisindeki destekleyici görsellerin tamamı optimize edilmelidir, bu optimizasyon arama motorlarındaki seo puanını arttırmakta, arama motorunun sitenizi daha kolay tarayabilmesini ve desteklemesini sağlamaktadır. Ayrıca site içerisinde de hız sorunlarının bir kısmı bu konu yüzünden oluşmaktadır. Görseller iyi boyutlandırıldığında ve sıkıştırıldığında, sayfa hızı daha iyi bir hale gelecektir. Bu da kullanıcı deneyimini arttıracak ve geri dönüşlerin iyi olmasını sağlayacaktır. Çünkü biliyoruz ki hızlı açılmayan ve yüklenmeyen web sitelerinde ziyaretçinin kalma oranı oldukça düşüktür. Yazımızda bahsedilen maddelere dikkate alınarak web sitenize görsel eklemeniz durumunda, site tarandığında görseller hata vermeyecektir. Ayrıca arama motorları için seo puanınız yükselecek, bu da arama sonucu sayfalarında daha iyi bir konuma gelmenize ve sitenizin daha çok trafik almasına yardım edecektir.

Yazar

Zeynep Kaygun

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir