SEO nedir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), web sitenizdeki detaylı incelemeler ve analizler sonucunda ve yaygın kullanımından dolayı Google’ın istediği kurallara uyarak arama motoru sonuçlarında daha iyi bir konuma gelerek web sitesi trafiğini arttırmaktır. Seo hakkında detaylı bilgi için edinmek için tıklayınız.

SEM nedir?

Arama motoru pazarlaması (SEM), genelde Google Ads aracılığı ile yayınlanan, ücret karşılığı arama motorlarında web sitenizin görünmesini sağlayan ve bu işlem ile müşteri çekebildiğiniz reklamlardır. İyi bir arama motoru pazarlaması de dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır; kitle seçimi, zaman planlaması, reklam metinleri ve anahtar kelime seçimleri gibi.

SEO ve SEM İlişkisi:

Seo ve Sem birbirinden ayrılmaması gereken, birbirini besleyen ve daha verimli hale getiren tekniklerdir. Web sitenizin kullanıcı deneyiminin daha yüksek olması için seo’ ya ihtiyacınız vardır. Aynı zamanda trafiğin daha hızlı artması için de sem tavsiye edilmektedir. Fakat herkesin sorduğu bir soru vardır. Eğer bu iki teknik birbirinden ayrı incelenirse, hangisi daha etkilidir?

Seo ve Sem tekniklerinin yararlılıklarını incelemek için hız, İlk sayfaya tıklanma oranı, maliyet, kalıcılık gibi kriterler incelenerek analiz edilmelidirler.

SEO ve SEM Hız Karşılaştırması:

Web site trafiği arttırırken harcanan zaman her işletme için oldukça önemli bir kriterdir. Sem çalışmaları ile firmaya sağlanan getiriler oldukça hızlı görülebilir. Arma motorlarında verilen ücretin karşılığı olarak, reklam onaylandığı andan itibaren reklamınız çıkmaya başlar ve bu da web sitenize trafik akışı sağlar. Hazırlanan reklam sizleri doğru kitle ile buluşturuyorsa ve verdiğiniz hizmet ya da satmaya çalıştığınız ürün kaliteliyse, kısa süre içerisinde firmanızın kazancını arttıracaktır.  Seo çalışmaları ise daha detaycıdır. Web sitenizin teknik hatalarının giderilmesi ve sitenin optimize edilmesi ile sağlanacağı için zaman alacaktır.

SEO ve SEM Maliyet Karşılaştırılması:

Çoğu ticari firma ve hizmet sektörü için pazarlama konuşulduğunda en önemli noktalardan birisi maliyettir. Seo ve Sem teknikleri karşılaştırıldığında Seo, çok daha düşük maliyetlidir. Çıkabilecek maliyet sabit ve planlama yapıldığı andan itibaren bellidir. Sem çalışmaları için de maliyet planlaması ilk süreçte yapılmaktadır fakat burada anahtar kelimelerin değişken maliyetleri, hedef kitle genişliği  ya da rekabetçi piyasa devreye girer ve bu da maliyet planlarında değişikliğe neden olabilir. Bu yüzden daha garantili ve uygun fiyatlı bir hizmet arıyorsanız Seo daha uygun bir yöntem olacaktır.

SEO ve SEM Kalıcılık Karşılaştırması:

Eğer firmanızın daha gerçekçi bir biçimde arama motorlarında yükselmesini ve trafik sağlamasını itiyorsanız Sem çalışmalarındansa Seo çalışmalarını tercih etmelisiniz. Seo çalışmaları detaylı ve tüm web sitenizi kapsayan analizler sonucunda yapılmaktadır. Seo çalışmaları düzenli kontrol edildiği ve güncellendiği durumlarda oldukça etkili ve kalıcı sonuçlar verecektir. Sem çalışmaları ise sadece ücretini ödediğiniz sürece reklamınızın yayınlanmasını ve bu dönemde trafiğinizin artmasını sağlayacaktır.

SEO ve SEM Tıklanma Sayısı Karşılaştırılması:

İlk sayfada arama sonuçlarında ziyaretçilerin gördüğü reklamlar oldukça dikkat çekici olabiliyor. Özellikle yeniden pazarlama reklamlarının tercih edilmesi oldukça etkilidir. Önceden sizin hakkınızda bilgi edinmiş fakat sonradan ürün satın almak ya da hizmet talep etmekten vazgeçen kişiler için oldukça etkili bir yöntem. Fakat araştırmalara göre, ziyaretçinin arama sonucu ile ilk temasında organik sonuçlara tıklama oranı, reklamlara tıklama oranından daha yüksek. Bu davranışın genel sebebi ziyaretçiye organik arama motoru sonuçlarının daha fazla güven veriyor olmasıdır.

Kullanıcı Deneyimine Göre SEO&SEM Karşılaştırılması:

Sem uygulamaları ile trafik sağlayan çoğu web sitesinde, eğer seo beraberinde uygulanmıyorsa kalitesiz içerik sorunu yaşanıyor. Ayrıca seo tekniklerine uygun olmayan web sitelerinin hızı daha düşük olabiliyor ve bu da ziyaretçiye iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmıyor.

SEO mu SEM mi web sitem için daha uygun?

Bu sorunun cevabını verebilmemiz için öncelikle web siteniz ile neyi amaçladığınız, firma olarak hedeflerinizin neler olduğu, bu tekniklere ayrılan bütçeniz gibi sorulara cevap verilmeli ve bir dijital pazarlama firmasından destek almalısınız. Bu sayede iki uygulama da detaylıca analiz edilecek ve karar vermeniz oldukça kolaylaşacaktır. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi en verimli hali iki tekniği de birbirinden ayırmadan uygulamaktır.

Yazar

Zeynep Kaygun

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir