SEO

Organik Trafik Yükseltmenin Yolu: İçerik Denetimi

Web sitesinde yer alan içeriklerin silinmesi sitenin organik trafiğini olumsuz etkileyeceği anlamına gelmemektedir. Aksine site içerisinde bulunan gereksiz içeriklerin silinerek, trafik getirmeyen içeriklerde gerekli düzenlemelerin yapılması organik trafik artışını sağlayabilmektedir. Web sitesinin organik trafik alabilmesi için başvurulan en etkili yol içerik denetimi yapılmasıdır.

İçerik Denetimi Hakkında

Kaliteli içeriklerin yer aldığı bir web sitesine sahip olmak için içeriklerin analiz edilerek güncel tutulması, gereksiz görülenlerin silinmesi, aynı konudakileri içeriklerin birleştirilmesi ve yönlendirme yapılması gerekmektedir. Tüm bu işlemlerin yapılması içerik denetimini oluşturmaktadır. İçerik denetimi yapmak kullanıcı deneyimini iyileştirmekte ve özellikle Google olmak üzere tüm arama motorlarının yapısına uygun bir web sitesi sunmaktadır. İçerik denetimi yapmak uğraş ve zaman gerektirse bile sonuçları oldukça tatmin edicidir.

Web sitesinde bulunan içeriklerden trafik getirmeyenlerin tespit edilmesi halinde bu içeriklerden kurtulmak şarttır. Çünkü gereksiz içeriklerin web sitesinden çıkartılması, Google’ın web sitesine ayırdığı tarama bütçesine daha etkili alanlar oluşturmaktadır. Bu durum özellikle çok sayfalı web siteleri için yararlı olmaktadır. Google’ın web sitesinde yaptığı tarama durumunu öğrenmek isteyenler Search Console’dan tarama ve tarama istatistiklerine tıklayarak verilere ulaşabilmektedir.

İçerik Denetimi Yapmanın Püf Noktaları

İçerik denetimi yapmadan önce kontrol edilmesi gereken ilk şey Google Analytics hesabından içeriklerin ne kadar trafik alıp almadığıdır. İçeriğin oluşturulduğu andan itibaren 1 yıl içerisinde ne kadar trafik aldığı değerleri incelemede önemli bir süreçtir. Ayrıca web sitesi sayfalarının sağlamış olduğu organik trafik değerleri de göz önünde tutulmalıdır. Tüm bu değerlerde 12 ay içerisinde web sitesinin almış olduğu toplam trafiğin %4’ünü bir içerik oluşturuyorsa içeriğin performansı yeterli demektir. Ayrıca bu içeriğin elde etmiş olduğu organik trafik değeri %0,7’nin üzerindeyse içerikte herhangi bir sorun yok demektir.

  • Önce güncelleme sonra yönlendirme yapmak

Sorunlu içeriklerle karşılaşıldığında uygulanması gereken 3 farklı öneri bulunmaktadır. Bunlardan ilki içerik yeterli trafiği elde edemiyorsa güncelleme ya da yönlendirme yapmaktır. Öncelikle güncelleme yapma seçeneğine yönelmek gerekmektedir. İçerikte eksik veya gereksiz görülen bilgiler düzeltilerek gerekli eklemeler yapılmalıdır. Güncelleme esnasında anahtar kelimelerde düzenleme yapılması da organik trafiği arttırmaktadır. Buna rağmen içerik yeterli trafiği getirmiyorsa farklı bir içerikle birleştirme yoluna gidilmeli yani yönlendirme yapılmalıdır.  

  • İçeriği silmek

Web sitesindeki içeriklerden biri herhangi bir kaynaktan trafik alamıyorsa ya da dışarıdan bir tane bile linke sahip değilse içeriğin mutlaka güncellenmesi gerekmektedir. Güncelleme yapılmasına rağmen yine aynı sorunlarla karşı karşıya kalınıyorsa içeriğin silinmesi çare olacaktır. Çünkü site içerisinde gereksiz içeriklere yer vermek trafik getirmediği gibi site kalitesini de düşürmektedir.

  • Detaylı incelemek

Site trafiği açısından sorun tespit edilen içeriklerde öncelikle yapılması gereken detaylı incelemedir. Herhangi bir güncelleme, yönlendirme ya da silme işleminden önce bu adıma dikkat etmek gerekir. İçeriğin elde ettiği trafik miktarının yeterli olduğu ancak bu trafiğin yalnızca bir kısmının organik aramalardan geldiği durumlarda içeriğin kapsamlı şekilde incelenmesi gerekmektedir. İnceleme esnasında öncelikle içeriğin doğrudan web sitesinin amacıyla alakalı olup olmadığı değerlendirilmelidir. Herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı takdirde içeriğe Noindex niteliği eklenebilmektedir. Bu sayede içeriğin niteliği değişmeden organik trafik elde etmek mümkün olmaktadır. Eğer içerikte herhangi bir problem yoksa içeriğin yapısında değişiklik yapılması gereklidir. İçeriğin yapısı güncellendiğinde organik trafikte artış olması muhtemeldir. Son olarak sorun tespit edilen içerik, farklı bir sayfadaki içerikle benzerse yönlendirme veya birleştirme yapılarak sorun çözülebilmektedir.

İçerik Denetimini Otomatikleştirme

İçerik denetimi yapmak zaman alıcı ve uğraş gerektirici bir iştir. Bu işi kolaylaştırmak için içerik denetimini otomatik hale getirme seçeneği bulunmaktadır. Özellikle çok sayfalı web siteleri için içerik denetimi yapmanın en kolay yolu otomatikleştirmektir.

İçerik denetiminin yapılması ve tüm yöntemlerin sonuçsuz kalması durumunda içeriği silme yoluna gidenlerin, içeriğe yönlendirilen dahili linkleri tespit etmesi gerekmektedir. Bu işlem için WordPress araçları ve Ahrefs faydalı olmaktadır.

Yazar

admin

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir