SEO

Organik Trafik Yükseltmenin Önemi

İnternet kullanıcılarının arama motorlarını kullanarak, çeşitli kelimeleri aratmalarıyla ortaya çıkan sonuç listesinde, belirli bir web sitesini seçmeleri o siteye organik trafik sağlamaktadır. Organik trafik; herhangi bir reklam yoluyla değil, kullanıcının arama sonuçları arasında yaptığı seçimler sayesinde elde edilmektedir. Web sitesinin reklam veya kampanya kapsamında olmadan ne kadar trafik aldığını öğrenmek için organik trafik değerlerinin incelenmesi gerekmektedir. İncelenen değerlere göre kullanıcının yapmış olduğu tıklamalar ve siteden ayrıldıkları sayfalar analiz edilerek bu durumu düzeltmek amacıyla uygulanan stratejilerde değişikliğe gidilebilmektedir. Organik trafik değerleri kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve SEO çalışmalarında hangi stratejileri uygulamak gerektiğini anlamak için yardımcı olmaktadır.

Organik Trafik Avantajları

 • Web sitesi için hazırlanan içeriklerin doğru şekilde optimize edilmesi halinde organik trafiğin artma ihtimali yükselmektedir. İçeriklerin optimizasyonu dahilinde yapılan SEO çalışmaları organik trafik için yeterli olmaktadır. Yani organik trafik oluştururken herhangi bir reklam için ücret ödenmesi söz konusu değildir. Ücretsiz olarak yararlanabilme avantajı olan organik trafik oluşumunda web sitesi tanıtım bütçesine gerek yoktur.
 • Reklam anlaşmalarıyla web sitesini ziyaret eden kullanıcıların aksine organik trafikle web sitesine erişim sağlayan kullanıcıların sitede kalma süreleri daha fazladır. Bu sayede oturum başına sayfa sayısında artış gözlemlenebilmektedir. Sosyal medyadan yapılan yönlendirmeler veya ücretli reklamlar sayesinde web sitesine giriş yapan kullanıcılarla bu durumun oluşması oldukça zordur.
 • Arama sonuçlarında kullanıcıların karşısına çıkan web sitesi olmak potansiyel müşterilere ulaşma ihtimalini arttırmaktadır. Kullanıcıların özellikle yerel aramalarda tercih ettiği web sitesi olunduğu takdirde organik trafik sayesinde müşteri kazanılmaktadır.
 • Tüm internet kullanıcılarının web sitesine erişebilme özelliği organik trafik kazandırmaktadır. Organik trafik, herhangi bir reklam yatırımı yapılmamış web siteleri için de oluşabilmektedir. Yani reklam veren web siteleri ile reklamsız üst sıralarda yer alan web siteleri
 • Web sitesinde organik trafiğin yüksek olduğu sayfalarda herhangi bir iyileştirme çalışması yapılmasına gerek yoktur. Ancak anahtar kelime ve içerik çalışmalarının yetersiz kaldığı noktalarda reklam verilmesi trafiği arttırmak için gereklidir. Web sitesi içerisinde organik trafiğin yeterli olduğu noktalar tespit edildiği takdirde reklam bütçesinin hangi kısımlar için ayrılması gerektiği kolayca anlaşılabilmektedir.

8 Adımda Organik Trafik Yükseltme

 1. Web sitesi içeriklerinde anahtar kelime analizlerine önem vermek ve bu doğrultuda SEO çalışmaları yapmak organik trafiği arttırmaktadır. Web sitesinde bulunan mevcut içerikler ve eklenecek olan yeni içeriklerde anahtar kelime araştırmasına yatırım yapmak gerekmektedir. Anahtar kelime stratejisine bağlı kalındığı sürece arama motorlarında üst sıralarda yer almak mümkün olmakta dolayısıyla organik trafikte artış gözlemlenmektedir.
 2. Arama motorlarının kullanıcı karşısına çıkardığı sonuçlarda yeni içerikler daha üst sıralarda yer alabilmektedir. Organik trafiği arttırmak için web sitesi içeriklerini güncellemek ve yeni içerikler oluşturmak faydalı olmaktadır. Yeni içerik oluştururken trafik getiren anahtar kelimeler üzerinden gidilmesi oluşturulan içeriğin daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlamaktadır.
 3. Web sitesinin organik trafik alabilmesi ve ziyaretçilerini müşteri konumuna getirebilmesi için kullanıcı deneyimi oldukça önemlidir. Web sitesinin yapısı, sitede bulunan öğeler ve sayfa açılış hızı bütünsel olarak iyileştirilmiş olmalıdır. Kullanıcıya hitap etmeyen bir web sitesinde organik trafiğin artması beklenmemelidir. Ayrıca kullanıcıların sayfada kalma süresi, hemen çıkma oranı ve oturum başına kaç sayfa olduğu bilgileri incelenerek gerekli analizler yapılmalıdır.
 4. Arama motorlarının vermiş olduğu sonuçlarda sıralamayı etkileyen faktörler bellidir. Ancak bunun haricinde web sitesinde güvenlik faktörleri gibi sıralama ölçütleri bulunmaktadır. Site güncellemeleriyle bu ölçütü yerine getirmek mümkündür. Web sitesinde bulunan iletişim sayfası, SSL sertifikası, güncel eklentiler ve güncel site haritası bunlara örnektir.
 5. Arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak daha fazla organik trafiğe sahip olmak demektir. Üst sıralarda yer alabilmek için backlinkler oldukça önemlidir. Güvenilir web sitelerinden link verildiği takdirde kullanıcı direkt olarak yönlendirilmiş olmaktadır. Backlinler ayrıca hedef kitleye ulaşmanın da oldukça kolay bir yoludur.
 6. Web sitesine ait sosyal medya hesaplarının aktif şekilde kullanılması web sitesine organik trafik sağlamaktadır. Sosyal medya hesaplarından güncel olarak yapılan yorum ve paylaşımlar web sitesi trafiğini olumlu şekilde etkilemektedir.
 7. Rakip web sitelerinin trafiklerinin incelemek birtakım konularda geliştirme yapabilmek için yardımcıdır. Rakiplerin aldığı yüksek trafiklere göre web sitesi için benzer stratejiler uygulanabilmektedir. İncelemeler sonucu ulaşılan bilgilerden anahtar kelime analizleri de yapılarak içeriklerde düzenlemeye gidilebilmektedir. Yani rakiplerin trafik oranlarına göre yapılması ve yapılmaması gerekenler anlaşılabilir, yeni stratejiler ortaya konarak organik trafik artışı sağlanabilmektedir.
 8. Arama sinyallerinin sürekli değişim gösterdiği bilinerek sıralamayı etkileyen faktörlerin hepsinin hesaba katılması gerekmektedir. Sesli aramalar da organik trafik artışında rol oynayan bir etkendir. Normal aramalar için yapıldığı gibi anahtar kelime analizi ve optimizasyonu sesli aramalar için de uygulanmalıdır. İnternet kullanıcılarının faydalanabildiği tüm imkanlar organik trafik sağlamak için de kullanılabilmektedir.

Yazar

admin

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir