Hedef kitleyi tanımlamak dijitalde yürütülecek olan her işte başarıya ulaşmanın birinci şartıdır. Hedef kitleyi tanımlama konusunda sıklıkla düşülen hata hedef kitleyi tanıdığını sanmaktır.  Aslında basit bir konu gibi görülen hedef kitle analizi aslında uzmanlaşma isteyen oldukça karmaşık bir yapıdadır. Bu yapıyı çözümlemenin ilk kuralı kendinizi hedef kitle yerine koymaktır. Daha sonraki aşamalar için kullanılabilen birçok araç hedef kitleyi tanımak için yardımcı olabilmektedir.

Hedef kitle üzerinde yapılan çalışmalarda sıkça başvurulan yöntem müşteri anketleri ya da çevrimdışı anketler olabilmektedir. Anket çalışmaları hedef kitle hakkında fikir sahibi olabilmek için temel düzeyde bilgi içermektedir ancak dijital pazarlamada bu bilgilerden çok daha fazlasına ihtiyaç vardır. Bu yüzden anket çalışmalarının yetersiz kaldığı noktalarda diğer araçların kullanımı devreye girmektedir.

Google Sayesinde Hedef Kitleyi Tanımak

Google arama sonuçlarını incelemek hedef kitle hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmaya olanak tanımaktadır. Çünkü web sitenize ulaşan kullanıcılar belli birtakım aramalar sonucunda müşteriniz olma konumuna gelmektedir. Bu aramaların ne hakkında olduğu ve nasıl yapıldığını bilmek müşterilerin yani hedef kitlenin tanımlanmasına yardımcı olmaktadır. Google arama motoru olmanın ötesinde markanız ile müşterileriniz arasında bir aracı konumunda bulunmaktadır. Hedef kitlenin ihtiyaçlarına yanıt veren bir sistemle çalışan Google’da “ilgili aramalar” bölümünü incelemek hedef kitlenin bulmak istediklerini açıkça göstermektedir. İlgili aramalar kısmını markanızla ilişkili tüm sorgulamalarda kullanmanız mümkündür. Ortaya çıkan sonuçlara göre yeni içerikler üretmek hedef kitlenin aradığını sizin markanızın sayfanızda bulmasına yardımcı olacaktır.

Hedef Kitleyi Tanımak İçin Kullanılan Araçlar

Web sitesine ilişkin içeriklerin hepsinde Google “ilgili aramalar” kısmını incelemek vakit alıcı bir çalışma olabilmektedir. Özellikle çok sayfalı ve içerik sayısının fazla olduğu web siteleri için bu iş oldukça uğraştırıcı olacak ve takibi gittikçe güçleşecektir. Ayrıca birden fazla anahtar kelime üzerine kurulmuş aramalarda Google Ads Keyword aracı soru kalıplarını yakalayabilme konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu noktada kullanılması daha uygun olan özel araçlar kurtarıcı olabilmektedir. Bu araçlara örnek olarak “Answerthepublic.com” gösterilebilmektedir. Oldukça basit bir arayüze sahip olan bu aracın sunmuş olduğu veriler oldukça zengin ve yararlı olabilmektedir. İnternet kullanıcılarının çevrimiçi ortamda belirli anahtar kelimeler üzerinden nasıl aramalar yaptıklarını bu araç sayesinde öğrenebilmek mümkündür. Hedef kitleyi tanımlama ve hedef kitlenin ihtiyaçlarının neler olduğunu saptamaya yarayan bu araç şu an Türkçe dilini kapsamamaktadır. Türkçe aramalara karşı kullanılamayan bu aracı yurt dışı temelli projelerde kullanmak daha uygun olacaktır.

Türkçe aramalar için kullanılabilecek uygun araçlar arasında SEMrush tarafından geliştirilen Topic Research aracı bulunmaktadır. Bu araç hem Türkçe arama sorgularının görüntülenmesini sağlamakta hem de mobil, desktop ve lokasyon kırılımlı olarak sonuç üretebilmektedir. Böylece hedef kitle ihtiyaçlarını kapsamlı şekilde analiz etmek için oldukça yararlı olmaktadır. Aracın ilgili aramalar haricinde sunmuş olduğu bir diğer özellik ise en sık yapılan arama sorgularını göstermesidir. Ayrıca belirli bir konuda yapılmış aramalar içerisinde en popüler içeriğin hangisi olduğunu da ortaya çıkartabilmektedir. Tüm bu özelliklerden faydalanarak web sitesi içeriklerini düzenlemek ve anahtar kelime çalışması yapmak daha yararlı olmaktadır. Sonuçta bu araçlar sayesinde hedef kitlenin beklentilerini ve neye ihtiyaç duyduklarını öğrenmek oldukça kolay. Geriye kalan sadece beklenti ve ihtiyaçları karşılamaktır. Hedef kitleyi tanımak için kullanılan araçlar yalnızca içerik çalışmalarının düzenlenmesi için değil dolaylı olarak Google nezdinde ön plana çıkabilmek için de gereklidir. Hedef kitle odaklı oluşturulmuş içerik hem müşteriler hem de Google tarafından oldukça önemsenmektedir.

Yazar

admin

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir