Dijital Pazarlama

Google Benim İşletmem Nedir? Nasıl Kullanılır?

İşletme ve kuruluşların Google aramalarında ve haritalarındaki görünümünü kontrol etmeye yarayan Google Benim İşletmem uygulaması çevrimiçi varlıkların yönetiminde ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Kullanımı oldukça kolay olan bu araç sayesinde işletmenin Google üzerinden nasıl ve nereden arandığı bilgisine erişilebilmekte; işletme adı, konum ve çalışma saatleri kontrol edilebilmektedir. Ayrıca müşteri yorumları yönetilerek, işletmeye dair görsel eklemesi yapılabilmektedir.

Google Benim İşletmem Uygulamasını Kimler Kullanabilir?

Özellikle yerel SEO çalışmalarına başlayanlar için oldukça kullanışlı olan Google Benim İşletmem aracı, müşterilerin yakınlarındaki ürün veya hizmete erişmek istediklerinde yaptıkları aramaların sonuçlarında bulunmak için gereklidir. Google Benim İşletmem aracından faydalanmak isteyen işletmelerin öncelikle yapması gereken Google’daki varlığını iyileştirmeye yönelik çalışmalara başlamaktır. İşletmeye ait bilgilerin eksiksiz şekilde bulunması ve aramalara optimize edilmiş halde yer alması gerekmektedir. Daha sonra Google Benim İşletmem uygulaması ücretsiz olarak indirilerek kullanıma başlanabilmektedir. Tamamen online işletme durumunda olan işletmeler bu uygulamadan faydalanamamaktadır. Yani, Google Benim İşletmem kullanacakların müşterilerle yüz yüze iletişim kurma şartı bulunmaktadır.

Google Benim İşletmem Nasıl Kullanılır?

Kayıt Oluşturma

Herhangi bir ücret ödemeden kullanılabilen bu uygulamada öncelikle işletme kaydı oluşturmak gerekmektedir. İşletme kaydı için ilk olarak hangi Google hesabı üzerinden işletmeye bağlı olunması isteniyorsa belirlenen Google hesabına giriş yapılmalıdır. İşletme adı ve adresi girilerek bilgiler eksiksiz şekilde tamamlanmalıdır. İşletmenin işleyişine göre eğer uygunsa “müşterilerime mal ve hizmet veriyorum” seçeneği işaretlenmeli ve gönderim bölgesi seçilmelidir. Adres bilgisi gizli tutulmak isteniyorsa yalnızca bölgeyi gösteren seçenek seçilerek işletmenin dahil olduğu kategori bilgisi girilmelidir. Kategoriler arasından işletmenin verdiği hizmete en uygun olan seçenek belirlenmelidir. Son olarak işletmeye ait telefon numarası veya internet sitesi adresi girilerek onaya gönderilmelidir.

Onaylama

Oluşturulmuş olan Google Benim İşletmem kaydını onaylamak için birden çok onay yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki posta yoluyla onaylama seçeneğidir. Posta yoluyla onaylamak için belirtilen adrese 5 gün içerisinde kod gönderimi yapılmakta ve Google Benim İşletmem sayfasına kod girişi sağlanarak onay işlemi tamamlanmaktadır. Telefon yoluyla onaylamak için ise girilen telefon numarasına Google Benim İşletmem tarafından bir metin gönderimi yapılmakta ve metin içerisindeki kodun girişi yapılarak onaylama süreci gerçekleştirilmektedir. Kaydı onaylamak için yapılan bir diğer yöntem ise e-posta yoluyla olandır. E-posta adresine gelen metinde yer alan onay butonuna tıklanarak onaylama işlemi yapılmaktadır. Onaylama işlemlerinde bazı işletmeler Google Search Console tarafından onay almış olabilmektedir. Bu durumda anlık onaylama seçeneğiyle gelen e-postadan onay alınması mümkündür. Son olarak belirli bir işletmenin 10’dan fazla konum için onay bekleme durumu varsa toplu onay seçeneğini seçmesi uygundur.

Kaydı Optimize Etme

Onaylama işlemleri bittikten sonra oluşturulan profildeki bilgiler tamamlanarak kayıt optimize edilebilmektedir. Google Benim İşletmem üzerinden kontrol paneline gidilerek bilgi kısmındaki kayıtlar doldurulmaya başlanmaktadır. Bilgileri doldurulurken eksiksiz olmasına ve olabildiğince görsel öğeye yer verilmesine dikkat edilmelidir. İşletmenin çalıştığı saat aralıkları, hizmet verdiği alanlar ve sunmuş olduğu imkanlar bu bölümde yazılmalıdır. Ayrıca herkes tarafından görüntülenebilir olan telefon numarası ve internet sitesi adres bilgileri olması da fayda sağlayacaktır. Gerekli değişikliklerin yapılması için aynı panel üzerinden tekrar giriş sağlanarak bilgiler değiştirilebilmekte ve güncellenebilmektedir.

Fotoğraf ve Video Seçimleri

Google Benim İşletmem uygulamasında hesap için yüklenecek olan fotoğraf ve videolarda dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Hesaplarında fotoğraf olan işletmelerin diğer işletmelere göre %35 daha fazla tıklanma sayısı aldığı bilinmektedir. Bu yüzden işletme hesabında medya öğelerine yer vermek oldukça önemlidir. Fotoğraf yüklerken öncelikle işletmeye ait bir profil fotoğrafı olması ve profil fotoğrafının markayı en iyi yansıtan görseller arasından seçilmesi gerekmektedir. Ayrıca kapak fotoğrafı, müşterilere ilk olarak gösterilecek olan fotoğraf demektir. Bu yüzden kapak fotoğrafı işletmenin ne kadar iyi görünmesi isteniyorsa o kadar özenli seçilmelidir. Diğer fotoğraflar ise dış ve iç çekim olacak şekilde farklı açılardan ve günün farklı zaman dilimlerinde yapılmalıdır. İşletmenin sunmuş olduğu hizmet veya ürünlere ilişkin de görsellere yer verilmeli, müşteri açısından bilgilendirici olmalıdır. Fotoğrafların yüksek kalitede olmasına dikkat edilmeli JPG ya da PNG formatında yüklenmelidir. Ayrıca işletmeyi tanıtıcı nitelikte ilgi çekici video yüklemeleri de yapılabilmektedir. Yüklenecek olan videoların uzunluğunun 30 saniyeyi geçmemesine dikkat edilmeli, dosya boyutunun 100MB’den az olması sağlanmalı ve kalitesinin 720p’nin altında kalmamasına özen gösterilmelidir.

Yorumlar

Google Benim İşletmem hesabı için yapılan yorumların dikkate alınması gerekmekte ve müşterilerin olumlu yorumlarının işletmeye kazanç sağlayacağı unutulmamalıdır. Müşterilerin yapmış olduğu olumlu yorumlar potansiyel müşteriler tarafından dikkate alınmakta ve işletmeden hizmet almalarını etkileyebilmektedir. Bu yüzden gelen olumlu veya olumsuz yorumlara zamanında cevap verilmeli, memnun olmayan müşterilerin memnuniyetini kazanmak için eksiklikler ve yanlışlar yorumlar üzerinden incelenmelidir.

Google Benim İşletmem Uygulamasına Erişim

IOS veya Android işletim sistemlerine sahip cihazlar üzerinden Google Benim İşletmem uygulamasına erişim sağlanabilmektedir. İndirme işlemi gerçekleştirildikten sonra işletme hesabı üzerinden birtakım işlemler kolay ve hızlı şekilde yapılabilmektedir. Uygulama üzerinden işletmenin çalışma saatlerinde, konumunda, açıklamalarında ve iletişim bilgilerinde değişiklikler kaydedilebilmektedir. Durum bilgisi ve fotoğraf paylaşımları yapılarak hesabın canlı ve güncel tutulması sağlanabilmektedir. Ayrıca arama izlenimlerindeki sonuçlara bakılması mümkündür. Ancak işletme kaydını silmek veya bir başkasına devretmek uygulama üzerinden yapılması mümkün değildir. İşletmenin hesabında sahip olduğu ayarları değiştirmek için de uygulama üzerinden erişim sağlamak yeterli değildir.

Yazar

admin

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir