Zaman içerisinde, kapasitesi ve kullanım alanları oldukça değişen ve gelişen bilgisayarlar; hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Üstelik günlük hayatta ve iş dünyasında bizim en büyük destekçimiz haline geldi. Dijital dünya günden güne büyürken, bu dünyanın parçası olanlar, bu alana zaman ve maddi kaynaklarını ayıranlar, geri dönüşlerini oldukça hızlı ve olumlu yönde gördüler. Her alana yansıyan bu dijitalleşmede yerini alan pazarlama sektörü de, bu değişimlere hızla ayak uydurabilenler için oldukça büyük fırsatlar yarattı ve birçok seçenek sundu. Müşteri ve satıcı için yeni ortaya çıkan bu seçenekler geleneksel pazarlama yollarına başta yardım eden roldeyken, son dönemde ana karakter haline geldi ve tüm düzeni yerinden sallayarak herkes için pazarlama ve satış arttırma imkânı tanıdı. Ayrıca geleneksel pazarlamaya kıyasla çok daha düşük maliyet imkânı sağladı. Geleneksel ve dijital pazarlama bütünlüğünü sağlayan firmalar ise sektörde hedefledikleri kitleye ulaşmakla kalmadı, o hedefin de ötesine geçerek çok büyük kitlelere hitap ederek satış yapmaya veya hizmet vermeye başladılar.

Dijital pazarlama maliyetleri çok mu yüksektir?

Dijital pazarlama içinde çeşitli pazarlama türlerini bulundurmaktadır. Banner reklamları, yeniden pazarlama, arama motoru reklamları, arama motoru optimizasyonu, sosyal medya reklamları gibi yöntemlerden size en uygununu seçmek öncelikli hedefiniz olmalıdır. Bu sayede maliyetinizi oldukça düşük hale getirirken, çok daha fazla fayda sağlayacaksınızdır. Yanlış dijital pazarlama metodunu seçmek veya yanlış hedef kitle seçimi yapmak sizi maddi olarak zarara uğratabilir. Bunun yanı sıra doğru strateji ile düşük bir maliyetle pazarlama yaparken, kalan bütçe ile firmanızı geliştirebilir ve farklı yatırımlarda bulunabilirsiniz. Dijital pazarlamada her bir yöntemde kendi içinde püf noktalar vardır ve bu noktalar maliyet düşürmek adına oldukça önemlidir. Örneğin arama motoru reklamlarında anahtar kelime seçimi oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Geleneksel pazarlama yöntemleri yıllardır kullanılan, etkisi olan fakat çok daha maliyetli olan yöntemlerdir. Dijital pazarlama için ise bütçenizi kendiniz belirleyebilir, bu bütçeye uygun ve sizin için en yüksek performansı sağlayacak yöntemi kullanabilirsiniz. Özetlemek gerekirse cevabımız hayır, dijital pazarlama reklamları çok yüksek maliyetlerde olmak zorunda değildir fakat, elbette belli bir sınıra kadar yatırımınız arttıkça geri dönüşü de yükselecektir. Başta da belirttiğimiz gibi bu maliyeti düşürmek profesyonel bir kişi tarafından yapılmalıdır, çünkü ancak bu sadece yatırım yapılan miktar maksimum verimi sağlayabilecektir.

Kitle oluşturabilmek ve bu kitlelere ulaşabilmek:

Dijital pazarlama yöntemlerinin belki de en büyük avantajı sizler için topladığı verilerdir. Bu veriler, örneğin isim, meslek, yaş, gelir durumu, cinsiyet, sizlerin hedef kitlenizi belirlemenizi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca oluşan hedef kitleye ulaşmak için yine dijital pazarlama ile elde edilen telefon numarası, mail adresi gibi veriler kullanılmaktadır. Bu yöntem özellikle yeniden pazarlama için kullanılmaktadır ve oldukça etkilidir. Çünkü buradaki kitle sizinle daha önce bir şekilde temas kurmuş bir kitledir ve onlara kendiniz hatırlatmak ya da kendilerini özel hissedecekleri mail ya da mesajlar atmak, hatta kişiye özel indirimler sunmak satış yapan firmalar için oldukça iyi dönüşler göstermektedir.

Bunun yanı sıra dijital pazarlama ile ziyaretçinin hangi kelimeler ile daha çok arama yaptığını görebilirsiniz. Google’ın sunduğu bu veriler ile kendi ürün veya hizmetinizin daha rahat bulunabilir hale gelmesini sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca yine depolanan verileri arama motoru reklamlarında kullanabilirsiniz. Bu sayede örneğin kadınlara özel bir bakım ürünü reklamını, erkek bir kullanıcıya çıkarmaktansa ulaştığında etki yaratabilecek kitleye yönlendiriyorsunuz. Bu da reklamların daha verimli hale gelmesini sağlıyor ve performansı yükseltiyor.

Her zaman görülebilir olma

Dijital dünya herkesin dikkatini çekiyor ve günümüzde dijitalleşmeyen kişi sayısı oldukça az. Herkesin elinin altında bulunan cep telefonları sayesinde, her kesimden kişiye ulaşmak mümkün. Bu da çok daha büyük kitlelere ulaşabilmeyi ve marka bilinirliğini oldukça yükseltiyor. Televizyon, gazete veya billboard gibi geleneksel yöntemlerde görünebilirlik için potansiyel müşterinin emek vermesi, örneğin dışarıda o billboardun önünden geçmesi, televizyonu açması veya gidip gazete alması gerekirken; dijital pazarlama da potansiyel müşterinin emek vermesi pek de gerekmektedir. Kendi isteğiyle gezdiği herhangi bir sosyal mecrada iken ya da bambaşka bir şeyi arama motorunda aratırken, Google tarayıcıları sayesinde alınan veriler ile geçmişinden bir ürünü ona gösterebilir, ya da öylesine bir lokasyonu aratırken ona sunduğunuz hizmeti gösterme şansı elde edebilirsiniz.

Daha renkli ve dikkat çekici olması

Belki de dijital dünyanın kitleler tarafından bu kadar sevilmesinin nedeni oldukça renkli olmasıdır. Capcanlı renklerle hazırlanan banner reklamlar, web site dizaynları, bilgi veren youtube videoları ile hem kolaylık sağlıyor hem de sıkıcılıktan oldukça uzak bir deneyim yaşatıyor. Bu renkli dünyadan etkilenmemek pek mümkün olmuyor. Dikkat çeken “bilgi al” ya da “sepete ekle” butonlarından uzak durmak genelde oldukça zor oluyor. Tabi bunun yanı sıra özellikle ürün almak isteyen ama zamanı olmayan, alış veriş yapmayı yorucu bulan, kalabalıklardan kaçan potansiyel müşteriler için sağlanan bu kolaylık da bu canlı dünyadan kaçmayı daha da imkânsız hale getiriyor. Alınacak ürünün gerçeği yansıtan, dikkat çeken görsellerine bakmadan geçmek pek de mümkün olmuyor.

Tüm bunlar değerlendirildiğinde, dijital pazarlama yöntemlerini kullanmak oldukça mantıklı ve faydalı bir karar oluyor. Hem müşteriyle rahatsızlık vermeden sağlanan düzenli iletişim, hem onlara sunulan fırsatlar ile müşteriler için oldukça eğlenceli hale gelen, geleneksellikten uzak olan bu yöntemlerle ürün veya hizmet sektöründen olan firmalar oldukça iyi geri dönüşler sağlıyor. Hem bilinirlik hem de satış ve hizmet verebilmede sağlanan artış ile dijital pazarlama günümüzde oldukça önemli bir yere gelmiş oluyor. Özellikle işinde uzman ve püf noktalara hakim kişiler tarafından bu yöntemler kullanılırsa, firmaların marka değerleri oldukça yükseliyor.

Yazar

Zeynep Kaygun

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir